Namo renovavimas – nuo ko pradėti? (2023) | URETEK
5 sammu vana maja renoveerimisel

Namo renovavimas – nuo ko pradėti?

Namo renovavimas ir pamatų klojimas – nuo ​​ko pradėti?

Namo renovavimas

Renovavimas gal būti labai didelės apimties darbai, pavyzdžiui, kai yra renovuojamas komercinis pastatas arba daugiabutis, tačiau tai gali būti ir smulkesni darbai, jeigu yra atnaujinami tik betoniniai namo laiptai. Šiame straipsnyje smulkiau aptarsime senų namų renovavimą. Ypatingą dėmesį skirsime senų ir rąstinių namų atnaujinimui ir restauravimui, kurie ne visada reiškia tą patį, tačiau dažnai atliekami tuo pačiu metu. 

Renovuoti seną namą, matyti, kaip jis keičiasi nuo grindų iki lubų ir paversti jį savo svajonių būstu gali būti jaudinantis procesas. Tačiau, kad išvengtumėte netikėtų staigmenų, prieš imantis tokio projekto reikėtų žinoti daug įvairių dalykų. Kaip pradėti namo renovavimo ar restauravimo darbus? 

Trumpai apžvelgsime, į ką ir kokia tvarka reikėtų atkreipti dėmesį atliekant seno namo renovavimo ir šiltinimo darbus. Naudinga sudaryti darbų pradžios planą arba nuspręsti, ar iš viso verta pirkti seną namą, kuriam reikalinga didelė renovacija.

Seni, nerenovuoti namai yra šalti ir kenkia sveikatai

Seno namo grindų klojimas ir apšiltinimas – grindys nusėdusios

Dažnai į seną namą įsikeliama esant pirmai galimybei. Tą dažnai įtakoja finansinės aplinkybės, tačiau iš sienų plyšių pučiantis vėjas, nuo grindų kylantis šaltis ar drėgmė gali pasirodyti tik atėjus pirmai žiemai ar pavasariui ir atnešti netikėtų nemalonumų. Todėl pirmas svarbus žingsnis nusipirkus seną namą, nedidelę sodybą, ar didelį medinį namą, apgriuvusią trobą ar seną rąstinį namą ir planuojant juos renovuoti arba restauruoti – įvertinti jų būklę.

Seni namai gali būti ne tik nepatogūs gyventi, bet netgi kenkti sveikatai. Galimi neišvengiami senų namų pavojai gali būti namo ar pamatų nusėdimas, konstrukcijų problemos, pelėsis, namų puvinys, asbestas ir kt. Dėl tokių pavojų renovavimo darbai gali ilgai užtrukti gali ir reikalauti daug didesnių ir netikėtų išlaidų. Todėl gali būti, kad prieš pradedant namo renovavimą ar restauravimą, reikia atlikti didesnius ar mažesnius griovimo darbus. 

Pamatų renovavimas, šiltinimas ir pakėlimas

Labai svarbios, o gal ir svarbiausios namo dalys yra stogas ir pamatai. Atsiradus problemoms, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į minėtas vietas, nes stogo ar pamatų defektai gali turėti įtakos kitoms namo konstrukcijoms ir jo ilgaamžiškumui. Jeigu stogas yra nekokybiškas, gali būti pažeistos gegnės bei lubos, o ignoruojant problemą gali atsirasti ir sienų bei grindų pažeidimai. Todėl reikėtų pasidomėti ir stogo konstrukcijomis bei sijomis ir išsiaiškinti, ar užtenka dalinio stogo remonto, ar reikia keisti visą stogą. 

Tačiau seno namo renovavimą reikia pradėti nuo pamatų. Pamatai ne tik svarbus namo pagrindas – jie taip pat sulaiko drėgmę ir izoliuoja šaltį, todėl sumažėja šilumos nuostoliai ir padeda išvengti galimos drėgmės padarytos žalos. Renovuojant ir apšiltinant seno rąstinio namo pamatą gali kilti daug klausimų. Ar reikėtų apšiltinti senus pamatus, įrengti visiškai naujus, ar pakelti esamus pamatus? Atkreipkite dėmesį į tai ir skaitykite daugiau, kokiais atvejais reikia įrengti naujus pamatus, o kada rinktis senų pamatų šiltinimą. Pamatai gali nusėsti ir naujuose namuose – tai dažniausiai tai rodo įtrūkimai sienose ir tarpai tarp grindų lentų ir sienų. Visus šiuos darbus reikia vertinti skirtingai, todėl pirmiausia reikia įvertinti esamų namo pamatų būklę. 

Fasado renovavimas ir šiltinimas

Sutvarkius stogą ir pamatus, sekantis darbų etapas yra fasado renovavimas, nes išorines namo sienas veikiančios oro sąlygos – vėjas, lietus ir saulė gali pakenkti fasado išvaizdai ir ilgaamžiškumui. Fasadų renovavimas prasideda nuo senojo fasado nugriovimo arba jo būklės įvertinimo nuėmus senas dailylentes. 

Fasado renovavimas turi keletą tikslų. Fasado apšiltinimas užtikrina namo šilumos išlaikymą, tinkamos medžiagos neleidžia į namą patekti drėgmei, o išorinis fasadas suteikia namui gražią išvaizdą. 

Atnaujinant seno rąstinio namo fasadą reikėtų nuspręsti,  ar namą iš išorės apšiltinti vata, lentomis ar kokia kita medžiaga. Galima atstatyti ir esamus rąstus. Restauruojant rąstinį namą pirmiausia reikia apžiūrėti apatinius rąstų vainikus, kurie dažniausiai būna labiausiai pažeisti. Reikėtų atkreipti dėmesį į supuvusius apdailos medžiagomis padengtus rąstus, kad ateityje nekiltų problemų dėl drėgmės ir rąstų deformacijos arba puvimo.

Seno namo grindų renovavimas, klojimas ir šiltinimas

Pradėjus atnaujinti grindis gali atrodyti – kad tai vienas greičiausių ir lengviausių darbų. Tačiau dažniausiai taip nėra. Grindys vaidina labai svarbų vaidmenį išlaikant namo šilumą. 

Jeigu grindys yra nekokybiškos, reikėtų pagalvoti apie jų griovimą ir visiškai naujų grindų klojimą. Seno namo grindų įrengimas gali būti sudėtingas, jeigu pamatų atnaujinimo darbai buvo praleisti. Senoje sodyboje ar rąstiniame name didžiausias grindų priešas yra drėgmė. Todėl prieš šiltinant grindis reikia peržiūrėti pamatų hidroizoliaciją, kad pamatai nešlaptų ir ateityje nesugadintų naujai įrengtų grindų. 

Grindų šiltinimas priklauso nuo namo tipo, pamatų ir grindims naudojamų medžiagų. Pavyzdžiui, po medinių grindų sijomis kaip izoliacinę medžiagą tinka naudoti molio granules, o tarp sijų – vatą arba polistireno putplastį. Šiltinant betonines grindis dažniausiai po jomis klojama skalda. Ant viršaus pilamas plonas sluoksnis smėlio, klojamas polistirolas ir plėvelė. Tokie yra paruošiamieji betonavimo darbai. 

Jeigu grindys yra tvarkingos ir gerai apšiltintos, tačiau tarp grindų ir sienos matomas tarpas, grindų nereikėtų skubėti keisti. Tai gali būti ženklas, kad pamatai sėda ir šią problemą reikėtų spręsti kitu būdu. 

Seno namo grindų klojimas ir apšiltinimas

Sienų įtrūkimų šalinimas ir apdaila

plyšių sienose

Pamatų sėdimą rodo ir kitos problemos, kurioms išspręsti iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti pakanka vidaus apdailos. Jeigu pastebėjote sienose įtrūkimus, joms reikia skirti ypatingą dėmesį. Įvairūs vidinių ir išorinių sienų įtrūkimai, tarpai tarp grindlenčių ir sienos, nuožulnios ar iš dalies nusėdusios grindys, pasvirę arba stringantys langai ir durys – tai požymiai rodantys apie rimtą pavojų visam namui ir jo pamatų sėdimą. 

Sėdant pamatams būtina nedelsiant spręsti problemas, kad būtų išvengta tolesnių nemalonumų. Baltijos šalyse septynerius metus veikianti įmonė „URETEK Baltic“ siūlo paprastą būdą pamatams pakelti netrikdant jūsų kasdieninio gyvenimo. Bendrovės „URETEK“ specialistų siūloma paslauga užtikrina greitą, patogų ir aplinką tausojantį pastato pakėlimą naudojant inovatyvią geopolimerų įpurškimo technologiją. Daugiau apie pamatų pakėlimą ir „URETEK“ technologiją ir kainą galite skaityti čia.

Jeigu sienos yra tiesios ir apšiltintos ir reikalinga tik vidaus apdaila, renovavimo darbai yra lengvesni. Dažniausiai sienos yra dengiamos statybinėmis plokštėmis, pavyzdžiui, gipso kartono ar OSB plokštėmis, kurios apklijuojamos tapetais arba nudažomos. Senuose rąstiniuose namuose gerai išsilaikę rąstai dažnai išsaugomi ir naudojami kaip autentiškas interjero elementas. 

Lubų šiltinimas ir apdaila

Lubų šiltinimas yra tokia pat svarbus, kaip ir grindų. Neabejotinai būtina investuoti daugiau laiko ir pinigų į lubas, jeigu stogas leido ar buvo kitų su stogu arba sijomis susijusių problemų. Dažnai luboms tereikia tik apdailos. 

Greičiausias, labiausiai paplitęs ir kartu pigiausias lubų apdailos sprendimas yra gipso kartono plokštės, jų tinkavimas ir dažymas. Vietoj įprastų balto tinko, luboms galima naudoti medieną, specialias plyteles, savotišką faktūrą arba įrengti pakabinamas ar įtempiamas lubas. 

Vonios ir virtuvės lubos turi būti įrengiamos kitaip. Virtuvės lubas ir sienas rekomenduojama dažyti plaunamais, lengvai blizgiais dažais. Matiniai dažai ypač pritraukia nešvarumus, suodžius ir riebalus, kurių paprastai yra virtuvės ore, todėl sienos ir lubos bus sunkiai valomos. Vonioje dėl didelės drėgmės reikėtų naudoti patvarius dažus. Emalinių dažų reikėtų vengti, nes dėl nuo ant lubų patekusios drėgmės, dažų sluoksnis gali atšokti.

Kiti svarbūs renovavimo darbai

Seno namo restauravimas ir jo kaina

Jeigu nusimanote, prieš renovuodami seną namą, būtinai peržiūrėkite minėtus etapus, o jeigu neturite reikiamų žinių – pasikvieskite reikalingą specialistą. Viso namo atnaujinimas tikrai gali būti dar ilgesnis procesas ir dažnai priklauso nuo daugelio veiksnių. Dažnai reikia patikrinti kanalizaciją, vėdinimą ir šildymą.  

Kai kuriuose namuose reikia atlikti daug griovimo ir perstatymo darbų, restauruojant kitus – norima išsaugoti seno namo atmosferą, o trečiuose yra būtini tik smulkesni darbai, todėl pirmiausia reikia pradėti nuo namo būklės įvertinimo. Kruopščiai pasiruoškite parengiamiesiems darbams ir atskirai apžiūrėkite kiekvieną namo dalį. Atkreipkite dėmesį į darbus, kurie buvo aptarti šiame straipsnyje, tačiau kiekvieną namą prižiūrėkite atskirai ir raskite geriausią sprendimą Jums ir Jūsų namams.

Kokia yra namo renovavimo kaina?

Namo renovavimo kaina gali labai skirtis priklausomai nuo renovavimo ir restauravimo darbų apimties, medžiagų, darbo sąnaudų ir pan. Kartais seno namo atstatymas gali kainuoti brangiau nei naujo namo pirkimas arba jo statyba. Tačiau naujas namas neturi tokio charakterio, kokį turi renovuotas namas. Renovavimo ir restauravimo darbus taip pat galima paskirstyti imantis darbų atskirų ir pradedant nuo pačių svarbiausių. Tokiu būdu galima užtikrinti sąmatos lankstumą ir paskirstyti išlaidas ilgesniam laikui.

Namo renovavimo kainą galima nustatyti dviem būdais: kreiptis į statybų įmonę ir paprašyti pateikti pasiūlymą norimiems darbams atlikti arba patiems sudaryti sąmatą. Pinigų galima sutaupyti, jeigu esate pasirengę save lavinti ir savo laiką investuoti ne tik į parengiamuosius darbus, bet ir į medžiagų pirkimą ir statybos darbus. Sąmatos parengimą galima pradėti nuo pamatų įrengimo darbų. URETEK specialistai siūlo nemokamą nusėdusių pamatų apžiūrą ir konsultaciją vietoje, o po pirminio įvertinimo projekto vadovas pateiks URETEK“ kainos pasiūlymą


Raktažodžiai