Pamatai – kloti naujus ar renovuoti senus? (2023) | URETEK
vundamendi ehitus vs soojustamine

Pamatai – kloti naujus ar renovuoti senus?

pamatų klojimas ir šiltinimas

Pamatų klojimas

Senas namas turi savo dvasią, charakterį ir istoriją, kurių nėra naujame name. Todėl dažnai nusprendžiama renovuoti seną namą, o ne statyti naują. Seno namo renovavimo darbai gali būti įvairūs – kai kuriems namams pakanka pakeisti langus, įrengti laiptus ir padaryti vidaus apdailą, kituose namuose reikia pradėti nuo pat pradžių – tai yra nuo pamatų. 

Pamatai yra apatinė pastato dalis. Tiek rąstinio namo, tiek ir šiltnamio pamatai laiko viso statinio svorį. Tačiau tinkami pamatai yra daugiau nei tik namo pagrindas. Jie sulaiko drėgmę, izoliuoja šaltį ir stabilizuoja namą supantį gruntą, veikia kaip inkaras tarp namo karkaso ir jo apačioje esančio grunto. Todėl pamatų įrengimas yra vienas pirmųjų darbų, kurių reikia imtis renovuojant seną namą. 

Nauji namai taip pat gali turėti problemų su pamatais, tačiau senuose namuose buvo naudojamos skirtingos technologijos ir medžiagos, kurios dėl įvairių priežasčių galėjo neatlaikyti laiko išbandymo. Tai neturėtų atgrasyti norinčių gyventi sename name, tačiau reikia žinoti, į ką reikia būtina atkreipti dėmesį. 

Apie būtinybę atlikti senų ir naujų namų pamatų renovavimo darbus rodo daugybė rimtų problemų, pavyzdžiui, įtrūkimai grindyse ir sienose, gerai neužsidarančios ir stingančios durys bei langai, nelygios grindis, dideli šilumos nuostoliai, dėl vandens įsiskverbimo atsiradę drėgmės pažeidimai.

Seno namo naujų pamatų įrengimas

Daugelis perkančių seną namą, planuoja atlikti didesnius ar mažesnius remonto darbus. Renovavimo metu dažniausiai yra keičiamas stogas ir įrengiami nauji langai. Tačiau apie visiškai naujų pamatų statybą girdėjo nedažnas. Nors tai ir nėra įprastas pasirinkimas, tačiau neretai toks etapas yra būtinas. 

Senam namui naujų pamatų įrengimas yra susijęs su suprantamu namo savininko nerimu dėl kelių priežasčių. Šiems darbams reikia didelių piniginių ir laiko sąnaudų, taip pat kruopščių naujų pamatų įrengimo parengiamųjų darbų. Tačiau jeigu seni pamatai yra pakankamai rimtai pažeisti, kad būtų užtikrintas namo stabilumas ir ilgaamžiškumas, geriausias, jeigu ne vienintelis būsto renovavimo būdas yra naujų pamatų įrengimas. 

Plokštuminiai, stulpiniai ar juostiniai pamatai

Nusprendus įrengti naujus pamatus, laukia kitas sprendimas. Kokius pamatus rinktis? Pamatai yra rūšiuojami pagal jų konstrukciją, darbo ir statybos būdą, pamatų gylį ir skaičiavimo būdus. Trumpai apžvelkime tris dažniausiai klojamų pamatų rūšis. 

  • Plokštuminiai pamatai yra laikomi vienais iš patvariausių, nes dengia visą konstrukcinio pagrindo paviršių – tokiu būdu užtikrinama, kad ateityje namo konstrukcija nesideformuos. Plokštuminiai pamatai įrengiami virš grunto naudojant specialius L formos blokus ir vėliau užpilami gelžbetoniu. Būtina atsižvelgti į tai, kad norint pasiekti betono atsparumą tempimui, pamatai turi būti sustiprinti armatūra. Plokštuminiai pamatai laikomi tinkamiausiai vienaukščiams namams ir nereikalauja didelės apimties žemės darbų. Šių pamatų riba yra aukščiau užšalimo ribos, todėl jie turi būti apšiltinti.  
  • Populiariausi yra juostiniai pamatai. Skirtingai nuo anksčiau aprašytų pamatų rūšių, juostiniams pamatams reikia didelės apimties žemės darbų ir tinkamo grunto.  Įrengiant šios rūšies pamatus giliau nei užšalimo riba yra statomas gelžbetonio, akmens blokelių ir (arba) kalkakmenio mūras, kuris atkartoja namo išorines ir laikančiąsias sienas. Tokie pamatai taip pat tinka sunkiems ir daugiabučiams namams bei pastatams su rūsiais. 
  • Dažnai įrengiami ir poliniai pamatai. Poliniai pamatai renkami tada, kai pagrindas yra per silpnas, reikia nuleisti apkrovas žemiau, į giliau esančius stipresnius gruntus. Jeigu stipresnių gruntų nėra, tada, kad apkrovos būtų gruntui perduodamos per trintį

Yra ir daugiau pamatų rūšių. Pamatų pasirinkimas priklauso nuo daugelio aplinkybių – grunto, namo dydžio ir svorio, taip pat finansinių galimybių bei laiko. Apie pamatų rūšis yra daug informacijos, taigi, jeigu susidomėjote, daugiau galite pasiskaityti internete. 

Pamatų įrengimo kaina

Pamatų statybos kainos yra labai įvairios – priklausomai nuo to, ar jums reikia stulpinių pamatų mažam vasarnamiui ar juostinių pamatų dviaukščiam namui. Tačiau juostinių pamatų kaina paprastai yra pigesnė nei plokštuminių pamatų. Į naujų pamatų statybos kainą gali būti įtrauktas grunto paruošimas ir žemių kasimas, pamatų šiltinimas, grindų šildymo ir kanalizacijos vamzdžių montavimas ir pan. 

Namo renovavimas ir pamatų klojimas – nuo ​​ko pradėti?

Senų pamatų šiltinimas

Jeigu renovuojant seną namą visiškai naujų pamatų statyti nereikia, vis tik nereikėtų visiškai pamiršti apie pamatus. Dėl blogai ar netinkamai apšiltintų pamatų ir grindų namo šilumos nuostoliai gali siekti net 20 proc. Todėl nepakankama pamatų izoliacija reiškia didelius šilumos nuostolius, taigi ir didesnes energijos sąnaudas būsto šildymui. Tinkamai apšiltinti pamatai neleidžia į namus patekti drėgmei ir ją sumažina. Dėl drėgmės gali atsirasti pelėsių, pūti sienas, vanduo gali užlieti pamatus. Dėl šių priežasčių reikėtų atkreipti dėmesį į pamatus ir, jeigu reikia, ne statyti naujus pamatus, o apšiltinti senus. Yra daug pamatų apšildymo patarimų

Pamatus reikia ne tik apšiltinti, bet ir patikrinti jų hidroizoliaciją bei išorinių sienų ir grindų apšiltinimą, nepriklausomai nuo to, ar grindys yra ant žemės, ar ne. Skaitykite daugiau apie kitus namo renovavimo etapus

Kokiomis medžiagomis apšiltinti senus pamatus?

Klasikiniu būdu pamatai šiltinami horizontaliai, tačiau dar geresnis šilumos išlaikymas yra užtikrinamas šiltinant  vertikaliu būdu. Yra keletas pamatų apšiltinimo būdų. 

Pamatų klojimo darbus ir jų šiltinimą lengviausia atlikti, kai ant pamatų dar nėra namo. Tokiu atveju pamatus galima apšiltinti iš viršaus ir iki užšalimo ribos visiškai uždengti izoliacinėmis, pavyzdžiui, polistireno putplasčio plokštėmis. Renovuojant seną namą tokiu būdu pasinaudoti negalima, todėl reikia atkreipti dėmesį į pamatų rūšį. 

Pamatus iš riedulių arba kalkakmenio šiltinti tinka PUR putomis. Akmeninius pamatus tikslinga apšiltinti iš išorės ir mūrą nuo drėgmės apsaugoti storu hidroizoliacijos sluoksniu. Tačiau jeigu klojant pamatą buvo naudojamas kalkių skiedinys, jis turėtų būti naudojamas restauravimo bei šiltinimo darbams. 

Prieš sprendžiant kuo ir kaip apšiltinti seno namo pamatus, visų pirma reikia apžiūrėti, kokios medžiagos buvo naudojamos seniems pamatams, kokiu būdu jie buvo įrengti ir tuo vadovautis atliekant renovavimo darbus. Taip pat reikia atsižvelgti į namo vietą, gruntą ir pamatų pažeidimus. Reikia atkreipti dėmesį ne tik į apšiltinimą, bet ir į vandens bei drėgmės nukreipimą nuo pamatų ir namo, naudojant hidroizoliacinius sluoksnius ir (arba) drenažą. 

Pamatų šiltinimo kaina

Pamatų šiltinimas priklauso nuo daugelio aplinkybių, todėl darbų kaina taip pat skiriasi. Priėjimas prie pamatų, šilumos nuostolių dydis, medžiagos, grunto kokybė, pamato dydis – tai tik keletas aplinkybių, į kurias būtina atsižvelgti numatant darbų kainą. 

Ką daryti, jeigu seni pamatai yra nusėdę?

pamatų pakėlimasTačiau net jeigu pamatai yra nauji ir gerai izoliuoti, gali kilti problemų. Pamatų nusėdimas – tai procesas, kurio metu pamatai, veikiami aplinkos (dėl nekokybiškų darbų ar pasikeitus grunto savybėms), pradeda sėsti. Namo pamatų arba grindys sėdimą rodo įtrūkimai sienose ir tarpai tarp sienų ir grindlenčių. Pastebėjus tokius pokyčius naujuose ar senuose namuose, pamatų darbų atidėlioti negalima, ir norint išvengti daugiau problemų, reikia nedelsiant imtis darbų. URETEK geopolimerinė technologija yra naujas ir lengvas šios problemos sprendimo būdas. Naudojant URETEK technologiją, darbų atlikimo metu nereikia nieko griauti, kasti, vežti sunkių, didelių gabaritų medžiagų ar naudoti sunkiasvorių sunkvežimių. URETEK darbų kainą galima nesunkiai sužinoti susisiekus su specialistais – teiraukitės pasiūlymo interneto įmonės svetainėje.


Raktažodžiai