Ekstremalios oro sąlygos turi ypatingą poveikį pagrindui ir pamatams | URETEK

Ekstremalios oro sąlygos turi ypatingą poveikį pagrindui ir pamatams

Ekstremalios oro sąlygos, stichinės nelaimės ir ilgalaikiai sausros, lietaus, šalnų periodai itin paveikia grunto pagrindą, o po to ir pastatų pamatus.

Pastarųjų metų gamtiniai svyravimai lemia tai, kad vienais metais kenčiame nuo rekordiškai aukštų temperatūrų, kitais patiriame daug stichinių nelaimių – potvynius, gaisrus, liūtis bei ciklonus. Visa tai destruktyviai veikia tiek žmonės, tiek pastatus..

Kokią įtaką oro sąlygos daro gruntams

Įvairių savybių gruntai, labiausiai paplitę mūsų regione, reaguoja į oro sąlygas ir gali itin paveikti pastatą laikančias konstrukcijas. Pastatyti ant purių gruntų, smėlio arba molių namai gali patirti ypatingai neigiamą poveikį per sezonines arba ekstremalias liūtis, potvynius ir sausras (taip pat per šalnas).

Molis esant drėgmei arba sausrai plečiasi bei traukiasi, kas sąlygoja plyšių atsiradimą per ilgalaikes sausras ir molio plėtimąsi veikiant drėgmei. Esant šalnoms molis praranda struktūrą: jo porose esantis vanduo sušąla ir išsiplečia.

Smėlis ir dumblėti gruntai gali susmukti dėl vandens poveikio – vanduo išplauna mažesnius šių gruntų tipų grūdelius, ir didesni susmunka.

Statybose dažnai panaudojamas gruntas ir kitos ertmėms užpildyti skirtos medžiagos, pvz., sudužusios plytos arba sudužęs betonas, smulkios statybos atliekos. Jei per šį masyvą skinasi kelią didelis vandens kiekis ir išplauna mažesnes grunto daleles, visas masyvas gali nusėsti. Toks nusėdimas gali vizualiai atrodyti kaip įdubimas žemės paviršiuje, o nusėdimo problemą gali padidinti blogas sutankinimas ir bendra aplink esančio grunto būsena. Kai gruntų būsena kinta ir daugiau nebegali atlaikyti pastato pamatų, konstrukcijos palaipsniui smunka žemyn, namas nusėda vienoje zonoje arba netolygiai per visą plotį. Šis reiškinys vadinamas grunto nusėdimu.

Gruntų drėgnumo lygis – tai pagrindinis potencialių nemalonumų veiksnys. Pvz., molio gruntai vidutinio klimato zonose dažnai yra drėgni, o tai nulemia jų savybę nusėsti ilgalaikio sausų orų periodo metu, kas lemia grunto nusėdimą. Esant lietingam periodui šis gruntas sugeria arba nepraleidžia drėgmės, ir vėliau šąlant arba atšylant galimi nusėdimai. Potvynio arba technologinės avarijos metu tekantis vanduo gali nuplauti arba išplauti gruntus, sukeldamas eroziją ir įkritimus. Visais atvejais tokie veiksniai sąlygoja rimtus pamatų ir laikančių gyvenamųjų namų, pastatų ir įvairios paskirties statinių konstrukcijų pažeidimus.

Ekstremalių oro sąlygų poveikio stiprėjimas jaučiamas visame pasaulyje. Pvz., net švelnaus klimato regionuose (Didžiojoje Britanijoje) po rekordiškai karštos vasaros karštis paveikė daugelio pastatų pamatus, nes ilgai trunkantys šilti orai nulėmė požeminių vandenų išgaravimą, o tai sąlygojo masišką pastatų nusėdimą. Todėl padaugėjo skundų dėl nusėdimų ir draudėjai gavo neįprastai daug pretenzijų.

Kaip kovoti su nusėdimais

Laimei egzistuoja metodai, kurie leidžia greitai, efektyviai ir ekonomiškai gelbėti nusėdimo paveiktus pamatus. Šie metodai paremti inovatyviais sprendimais, siūlančiais alternatyvą tradiciniam invaziniam, daug darbo reikalaujančiam pamatų betonavimo metodui arba polių darbams.

Patentuotos „URETEK” dervos injekcijos nereikalauja kasybos darbų, galimi tik minimalūs nepatogumai, ir dažniausiai galima gyventi savo namuose vykdant darbus.

Svarbu žinoti, kad, atsiradus nusėdimo požymiams, reikia nedelsiant kreiptis į specialistus konstruktorius arba inžinierius geotechnikus ir įsitikinti, kad Jūs turite visą informaciją ir Jums žinomi visi faktai, būtini teisingam sprendimui pasirinkti.


Raktažodžiai